Bizi takip et

Yayınlanma tarihi

on

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) iş birliği ile şehirde yeni bir kuluçka merkezi kuruluyor. İzmir’in stratejik öncelikleri dikkate alınarak her yıl belirlenen tematik alanlarda bölgesel ve sektörel ihtiyaçların girişimci bakış açısı ile karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütecek olan bu kuluçka merkezi ile şehirde yenilikçi fikirler gerçeğe dönüşme fırsatı bulacak.

İzmir’in girişimcilik dönüşümüne yön verme amacıyla #Girişimİzmir diyerek yola çıkan merkez, uygulanacak temel girişimcilik eğitimleri, iş geliştirme faaliyetleri, mentorluk hizmeti ve seminerler ile İzmir’in girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkı sağlayacak.

İzmir’in çoğulcu ve katılımcı yapısı, şehrin yerelden kalkınma amacına ve birlikte üretme kültürüne çok sağlam bir zemin sunuyor. Atılan bu adım sayesinde şehrin sosyo ekonomik yapısının yenilikçi fikirlerle güçlenmesi, şehrimizde birlikte düşünme, çalışma ve üretme kültürünün gelişmesi ve tüm İzmirlilerin refah seviyesinin girişimci İzmirlilerin projeleriyle artırılması mümkün hale geliyor. Bu noktada merkez için seçilen lokasyonun da stratejik bir önemi var.

Girişimcileri şehrin merkezinde kendine has dokusuyla ilgi çeken Darağaç bölgesinde ağırlayacak olan merkez, hem küçük üreticiler hem de sanat atölyelerinin yoğun olarak bulunduğu eski İzmir sokaklarında sosyo-kültürel paylaşıma da katkı sağlayacak.

Kentin sorunlarına çözüm bulmak isteyen 18-35 yaş aralığındaki tüm İzmirlilere açık olacak olan kuluçka programlarına seçilen proje ekiplerine merkezde ücretsiz olarak sunulan imkanlara da bir göz atalım:

  • Programa katılmaya hak kazanan girişimciler, Alsancak bölgesinde konumlandırılmış 1000 m2 ‘lik kuluçka merkezini çalışma ofisi olarak kullanabilecek.
  • Girişimcilerin becerilerini geliştirmeye yönelik online ve yüz yüze eğitimler sağlanacak.
  • Girişimciler alanlarında uzman mentorlar ile bir araya gelecek.
  • Girişimcilerin; iş dünyası liderleri, girişimciler, yatırımcılar ve ekosistem aktörleri ile düzenlenen buluşmalarla deneyim paylaşımı yapmaları ve iş fikirlerini geliştirmek için uzman desteği almaları sağlanacak.
  • Program katılımcılarının başarılı iş fikirlerinin kamuoyunda tanıtılmasına katkı sunulacak.
  • Ar-Ge için gerekli donanımların bulunduğu Fabrikasyon Laboratuvarı İzmir’e erişim imkanı sunulacak.

İzmir’in hem ulusal hem de uluslarası girişimcilik ekosisteminin güçlü ve üretken bir oyuncusu olması yolunda İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından TUSİAD işbirliği ile atılan bu önemli adım ile girişimciliğe ilişkin farkındalık ve yetkinliklerin arttığı, yenilikçiliğin teşvik edildiği ve İzmirin sorun alanlarına ilişkin çözümlerin İzmirliler tarafından üretildiği bir ekosistem yaratılacak. Girişimcilik Merkezi İzmir’in program başvuruları çok yakında.

Yorum yapmak için tıkla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

POPÜLER