Bizi takip et

Kültür Sanat

“Bir Millet Uyanıyor” filmi Karaca Sineması’nda

Yayınlanma zamanı:

Yönetmenliğini ve senaristliğini Türk sinemasının ilk dönemine damga vurmuş sanatçı Muhsin Ertuğrul’un yaptığı “Bir Millet Uyanıyor” filmi milli mücadele yıllarını günümüze aktaran önemli bir eserdir. İlk Türkçe sesli yapım olma özelliği taşıyan filmde Mustafa Kemal Atatürk de kamera karşısına geçmiş ve nutkunun filme alınmasına izin vermiştir. Said Molla ve yandaşlarına karşı mücadele eden Kuvayi Milliyeci bir yüzbaşıyla emir erinin kahramanlık öyküsü anlatan 1932 yapımı dram türündeki film, üstlendiği misyon sebebiyle tarihimizde de ayrı bir yere sahiptir.

İzmir’de Karaca Sineması’nda sinemaseverlerle buluşacak filmin, konusu ve tarihimizdeki yeri düşünüldüğünde gösterim için başka bir yer düşünülemezdi. 50 yıllık tarihiyle İzmir’de pek çok unutulmaz filme ev sahipliği yapmış emektar sinema, bu defa Mustafa Kemal Paşa’nın da yer aldığı bir mücadele öyküsünü İzmirlilerle buluşturmaya hazırlanıyor.

26 Ekim Pazartesi (bugün) saat 20:00’da bir milletin mücadelesine 1932’lerin ruhuyla Karaca Sineması’nın perdesinden şahitlik edeceğiz.

Yorum yapmak için tıkla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür Sanat

İzmir sanatçısıyla “El Ele” veriyor

Yayınlanma tarihi:

Yeni koronavirüs (COVİD-19) salgınıyla hayatımızın birçok normu yeniden şekillenmiş durumda. Gelen yasaklar ve risklerin etkisini en çok hissedenler ise seyirciyle anlam kazanan kültürel ve sanatsal etkinlikler. Bu etkiyi minimuma indirmek için kolları sıvayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kurduğu “El Ele Müzik Orkestrası” ile sanatına sahip çıkarak sanatçısıyla el ele veriyor.

Geçen seneden bu yana tüm dünyaya bir sessizlik hâkim. Sokaklar, caddeler adeta terk edilmiş şehir havasında. İnsanlar normalin ne olduğunu, pandemi öncesinde nasıl yaşadıklarını hatırlamakta güçlük çekiyor ya da çoktan unutmuş bile. Tüm dünyada müzik durmuş durumda. Nefes alacak kaçış noktalarına ihtiyacımız günden güne artıyor.

Sokağa adım attığımız andan itibaren bilinçli ya da bilinçsiz sanatla iç içeydik pandemiden önce. Yolda yürürken, metroya indiğimizde bize eşlik eden birkaç ufak nota bile yok artık. Teknoloji sağ olsun, hazırı tüketiyoruz durmadan. Ama duran bir şey var. Üretim. En son ne zaman bir konsere giderek tüm dertlerimizi birkaç saatliğine unuttuk? Ya da bu süreçte ruhumuz ne kadar sağlıklı kaldı besinsiz? Hepsinden öte acaba bir kemanın sesini canlı duyabilecek miyiz bir daha? Bu soruların değeri sandığımızdan da fazla aslında.

Ancak unutulmamalı ki, sanat bizim hayatımızın birçok noktasında olsa da sanatçıların tüm hayatını oluşturuyor. Bisiklet sürmek gibi bir kere öğrenilip ömür boyu unutulmayan bir şey de değil. Üretemedikçe sanatçıyı da geri götüren, beslenmesi gereken, canlı ve aç bir olgudan bahsediyoruz.

Sanatın seyirci olmadan anlamını yitirdiği düşünülürse sanatçının mağduriyeti yalnızca sanatını besleyecek alan bulamamasıyla sınırlı kalmayıp geçim derdi noktasında da kendini gösteriyor. Durum böyleyken asıl büyük sorumluluk kamu kurumlarının üzerinde. Sanatçısına sahip çıkarak zor zamanında yanında olmak, onlarla el ele vermek, modern bir toplumun hak ettiği yönetim anlayışında var olması gereken değerlerden.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bu değerle, pandemi döneminde zor duruma düşen sanatçılarına Ahmed Adnan Saygun Merkezi bünyesinde kurduğu “El Ele Müzik Orkestrası” ile destek veriyor. Pandemi koşullarına göre dijital ya da seyircili 7 konser düzenleyecek olan orkestrada süreç yüzünden zor durumda kalan 33 sanatçı ile gönüllü olarak projeye destek veren 12 kadrolu sanatçı yer alıyor. Toplam 45 kişiden oluşan bu büyük orkestranın ilk konseri, 16 Ocak’ta hayatını kaybeden Muammer Sun anısına olacak. Devlet Sanatçısı ve Orkestra Şefi Rengim Gökmen’in yöneteceği orkestraya İbrahim Yazıcı, Nil Venditti, Hakan Şensoy, Oğuzhan Balcı, Can Okan, Cihat Aşkın, Gülsin Onay gibi Türkiye’nin önde gelen şefleri ve solistleri de destek veriyor.

Sanata ve sanatçıya çağlar boyunca ev sahipliği yapmış olan İzmir’in dayanışma anlayışıyla oluşturduğu “El Ele Müzik Orkestrası” projesiyle sanat ile sanatçı yeniden kucaklaşacak.

El Ele Müzik Orkestrası’nın konserleriyle müziğin büyüsünü yeniden yaşamak üzere…

Okumaya devam et

Kültür Sanat

#BenimGözümdenİzmir TikTok yarışması sonuçlandı

Yayınlanma tarihi:

İZFAŞ ile TÜRSAB işbirliğinde düzenlenen Travel Turkey İzmir fuarı kapsamında TikTok video yarışması düzenlendi.

İzmir’i en eğlenceli şekilde anlatan ve tanıtan videoların değerlendirildiği yarışmanın kazananı, TikTok’ta #BenimGözümdenİzmir etiketi altında en çok beğeni alan 5 videodan biri oldu.

Çeşme Ilıca Termal Hotel’de 2 kişilik 2 gece ücretsiz konaklama kazanan video şöyle:

@izmirvibes

BenimGözümdenİzmir yarışmamızı kazanan @gul_ayda’yı tebrik ediyoruz 👏 iyi tatiller.

♬ original sound – İzmirVibes

Travel Turkey İzmir hakkında

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde İZFAŞ VE TURSAB FUARCILIK AŞ işbirliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde ile gerçekleşen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, içerisinde bulunduğumuz pandemi koşulları ve sektör talebine istinaden 14. Travel Turkey İzmir Digital olarak 25-27 Şubat 2021 tarihlerinde İZFAŞ’ın kendi dijital altyapısı ile sadece sanal olarak düzenlenecek ve dünya çapındaki dijital fuarlar arasındaki yerini alacak.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

7’den 77’ye özlenen adam: Barış Manço

“Bir kişinin adı en son ne zaman telaffuz edilirse o gün ölmüş oluyor insan. Yani fiziki olarak bu dünyayı terk etmek çok da önemli bir şey değil. Ama adınız anılmadığı gün gerçek anlamda bu dünyayı terk etmiş oluyorsunuz.” demişti Barış Manço… Birden fazla jenerasyonun anılarında yer buldu kendisine. Kimi zaman bir şarkıyla bize okumayı öğretti; önce “a” dedik ardından getirdik “y” ve “ı”yı. Kimi zaman ise bayram şarkılarımız oldu erken kalktık hep birlikte. Ama hepimiz “Adam Olacak Çocuk”lardık onun gözünde.

Yayınlanma tarihi:

“Bir kişinin adı en son ne zaman telaffuz edilirse o gün ölmüş oluyor insan. Yani fiziki olarak bu dünyayı terk etmek çok da önemli bir şey değil. Ama adınız anılmadığı gün gerçek anlamda bu dünyayı terk etmiş oluyorsunuz.” demişti Barış Manço… Birden fazla jenerasyonun anılarında yer buldu kendisine. Kimi zaman bir şarkıyla bize okumayı öğretti; önce “a” dedik ardından getirdik “y” ve “ı”yı. Kimi zaman ise bayram şarkılarımız oldu erken kalktık hep birlikte. Ama hepimiz “Adam Olacak Çocuk”lardık onun gözünde.

Sadece Türkiye değil, dünyalar saygı duydu ona. Yurtdışında verdiği röportajlar, çıktığı konserlerle tanıttı bizi, kültürümüzü. Küçücük “Kol Düğmelerine” koskoca bir hüznü sığdırabiliyordu istediği zaman. Her şeyden önce ise insanın ilk öğrenmesi gereken dilin tatlı dil olduğuna inanıyordu. O sadece bir müzisyen değil aynı zamanda bir öğretmen, kültür ataşesi, köşe yazarı, idoldü. Bir neslin Barış abisiydi. Bugün Barış Manço’nun fiziken aramızdan ayrılışının 22. yıl dönümü. Hala adını telaffuz ediyor ve yaşatıyoruz onu kendi sözleriyle.

Soğuk bir kış günü, 2 Ocak 1943 yılında Üsküdar’da dünyaya geldi. Oğlu Doğukan Manço, katıldığı bir söyleşide babasının ismi hakkında: “Babam 1943’te İstanbul’da doğdu ve Türkiye’de ilk Barış ismini aldı, esasında isim babası. Barış ismi, 1941’de dünya savaşlarının ardından barışa duyulan özlemden doğdu.” diyerek Barış Manço’nun Türkiye’de “Barış” isminin isim babası olduğunu da açıklamış oldu. Tam adı Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço olan ve müziğe amatör olarak ortaokul yıllarında kurduğu Kafadarlar grubuyla başlayan Barış Manço, ilk bestesi olan “Dream Girl”ü bu dönem yaptı. Eğitimine Galatasaray Lisesi’nde devam eden ve burada ikinci grubu olan Harmoniler’i kuran Barış Manço, kısa bir süre sonra 1963 yılında resim, grafik ve iç mimarlık eğitimi almak üzere Belçika’ya gitti ve bu durum Harmoniler’in erken dağılmasına sebebiyet verdi. Türkiye’ye döndükten sonra ilerleyen yıllarda MFÖ grubundan da tanıyacağımız o dönemin genç gitaristleri Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in de üyesi olduğu Kaygısızlar grubuyla çalmaya başladı ve “Kol Düğmeleri” şarkısını bu yıllarda besteleyerek ilk çıkışını yaptı. Kısa bir süre Moğollar grubuyla birlikte çaldıktan sonra 1972 yılında Kurtalan Ekspres’i kuran Barış Manço, sesiyle hatırladığımız ve anılarımızda yer eden şarkılarının çoğunu da bu grupla birlikte yarattı.

Barış Manço’nun ayrı bir merakı da yüzüklere karşıydı. Şarkılarını söylerken aynı zamanda işaret diliyle işitme engellilere de ulaşan büyük usta, görüntüyü zenginleştirmek ve estetiği arttırmak için parmaklarında birçok yüzük kullanıyordu.

Televizyon programları ise Barış Manço’yu iyiden iyiye hayatımıza sokan nokta oldu. “Barış Manço ile 7’den 77’ye” ile adından da anlaşılacağı gibi her yaştan insana ulaşarak, başta dönemin çocukları olmak üzere herkesin kendisiyle bir bağ kurmasını sağladı. Programın içinde yer alan “Adam Olacak Çocuk” bölümüyle çocuklara, “İkinci Kahvaltı” ile büyüklerimize ve yaşlılara, “Dönence” ve “Dere Tepe Türkiye” ile yetişkinlere; dolayısıyla herkese hitap ediyordu.

1990 yılında “Türk-Japon dostluğu” etkinlikleri kapsamında Japonya’ya gidip konser veren Barış Manço, bu konser ve sonrasında yaptığı turnelerle Japonya’da da kendisine büyük bir hayran kitlesi oluşturdu.

Tarihler 31 Ocak 1999’u gösterirken geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman unutulmaz sanatçının cenazesi için 1991 yılında aldığı devlet sanatçısı unvanından dolayı devlet töreni düzenlendi ve bu tören birçok televizyon kanalı tarafından canlı olarak yayınlandı.

Şarkıları, görüntüsü, kültürü, tatlı dili, bilgisi ve her yaştan insana ulaşabilme yeteneğiyle bir çoğumuzun çocukluk ve gençlik anılarında büyük yer kaplayan Barış Manço’ya, ölüme dair yaptığı güzellemesiyle veda ediyor; sevgi saygı ve özlemle anıyoruz.

“Ölüm, yaşam uykusundan uyanmaktır.”

Günaydın Barış abi…

Okumaya devam et

POPÜLER