Bizi takip et

Haberler

Afet Bilim Kurulu toplandı: Depremle mücadelede 4 adım

Yayınlanma zamanı:

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’i sarsan depremin ardından alınacak önlemleri belirlemek ve yol haritası oluşturmak için Türkiye’de deprem ve afet konusunda uzman bilim insanlarının içinde yer aldığı Afet Bilim Kurulu oluşturdu. Başkan Soyer, önceliklerinin bilimsel veriyi hızla toplamak, yapı stoku envanteri çıkarmak, finansman modeli oluşturup yeni yasal düzenlemeler için harekete geçmek olduğunu söyledi.  

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Ekim’de yaşanan deprem felaketinin ardından alınacak önlemleri ortak akıl ve bilim rehberliğinde belirlemek için “Afet Bilim Kurulu” oluşturdu.  Kurulun ilk toplantısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında İzmir Sanat’ta çevrimiçi olarak yapıldı.

12 ve 13 Kasım tarihlerinde Türkiye’nin deprem ve afetler konusunda önde gelen isimlerinin katıldığı “İzmir Depremi Ortak Akıl Buluşması”nın ardından oluşturdukları bilim kurulunun rehberliğinde çalışmalarını sürdüreceklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, öncelikle bilimsel bir çalışma yaparak İzmir’deki fayların incelenmesi, analizlerin güncellenmesi ve kapsamlı bir şekilde araştırılması gerektiğini söyledi.

Önce bilimsel veri

Böylelikle durumu daha net görebiliyor hale geleceklerini belirten Soyer, şöyle konuştu: “Bu bilimsel çalışmanın yanı sıra kentteki tüm yapı stokunu değerlendirmek istiyoruz. Başından beri söylendiği üzere o dönemdeki deprem mevzuatı hassasiyeti olmadığı için özellikle 1999 yılı öncesi yapılan binaları başlangıç noktası olarak ele alacağız. Bu, 1999 yılından önce yapılan binaların tamamının riskli ya da 1999 sonrası yapılan binaların risksiz olduğu anlamına gelmiyor. Bir envanter çıkarmak, tüm binaların bu anlamda tespitini yapmak istiyoruz. Yapı Kontrol Laboratuvarı kurmak da bu çalışmalar arasında yer alıyor. Bilimsel veriyi en hızlı bir şekilde toparlamak, mevcut durumun tespitini de hızlı ve doğru biçimde yapmak istiyoruz.”

Yasal düzenleme şart

İmar mevzuatı ve afet yasasının bugünün ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak olduğuna dikkat çeken Soyer, “Mevcut yasal düzenlemeleri daha etkili hale getirebilmek için gerekli yeni düzenleme ve güçlendirmelerin yapılması gerekiyor. Toplayacağımız veriler ışığında yeni bir yasal düzenleme taslağı oluşturup bunun kamuoyundaki farkındalığını büyüterek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşımak istiyoruz. Ayrıca tüm bu çalışmaları sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için yaratıcı finansman modelleri bulmak zorundayız. Bunun dört başlığı var. Birincisi merkezi yönetim bu işin içinde mutlaka olmak zorunda. İkincisi Büyükşehir ve ilçe belediyesi… Üçüncüsü vatandaşlar ve son olarak da uluslararası finans kuruluşlarının katılımını sağlamak mecburiyetindeyiz. Bu modeli yasal mevzuatlara uyumlu hale getirip, y aratıcı yöntemlerle besleyerek İzmir’in ihtiyaçlarına cevap verebiliriz. Bu uzun soluklu bir mücadele. Görev süremiz içerisinde yapabildiğimizi yapacağız” diye konuştu.

Türkiye’ye model olacağız

Tüm ülkenin deprem kuşağında olduğunun altını çizen Soyer, konuşmasını şöyle tamamladı: “Diliyoruz ki burada yapacaklarımız sadece İzmir’in değil Türkiye’nin ihtiyacı olan bir çözümü ortaya çıkartır. Ben İzmir’in meslek odaları, sivil toplum örgütlerinin de işbirliği ile ortaya koyacağı bu modelin Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyorum. Verdiğiniz emekler için teşekkür ediyorum. Bizler sizlerin peşinden ayrılmayacağız.”

Ortak akılla hareket ediyoruz

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Alim Murathan da Afet Bilim Kurulu’nun İzmir’in depremselliği, deprem mekanizmaları ve kentteki yapı güvenliği ile ilgili konularda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına ışık tutacağını belirterek, “Bilim kurulumuzda jeoloji, jeofizik, inşaat mühendisleri, mimar ve şehir plancılarından oluşan 10 bilim insanımız var. Ayrıca meslek örgütlerimiz ve İzmir Barosu ile de birlikte hareket ediyoruz. Ortak akılla hareket ederek bu kurulun önerileri doğrultusunda periyodik toplantılar yaparak yol haritamızı oluşturacağız. İzmir kentinin depremle ilgili artık bir ortak aklı var” dedi.  

Afet Bilim Kurulu’nda kimler var?

Prof. Dr. Erdin Bozkurt (ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı), Prof. Dr. Fuat Bora Rojay (ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Mahmut Göktuğ Drahor (DEÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi),  Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu (ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi),  Prof. Dr. Murat Balamir (ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi), Doç. Dr. Cemalettin Dönmez (İYTE İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi), Doç. Dr. Semahat Özdemir (İYTE Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi), Doç. Dr. Emre Timur (DEÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi), Dr. Doğan Kalafat (Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel De prem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü), Dr. Seçkin Kutucu (Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi), TMMOB’a bağlı İnşaat, Jeoloji, Jeofizik, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama odaları ile İzmir Barosu temsilcileri.

Yorum yapmak için tıkla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yaşayan Bir Proje: Olivelo Ekolojik Yaşam Parkı

Yayınlanma tarihi:

İzmir yaklaşık 4.5 milyonluk bir şehir. Bir metropol. Üzerinde yaşayan tüm sakinleriyle bir tabiat şehri. Bir metropolün sunduğu imkanlara sahip olarak doğayla iç içe yaşamak isteyenlerin yurdu. Tempo değil ahenk var ruhunda. Hırs değil uyum. Ve özgürlük var havasında, denizinde, doğasında. Ege’nin eşsiz zeytin ağaçlarıyla taçlanmış bir özgürlük. Doğaya çevrilen pedallarla her hücrede hissedilen türden.

Olivelo – İzmir Kent Çeperinde Ekolojik Ortak Yaşam Alanı da bu hissin bir parçası. Proje, kadim üretim havzalarını koruyan, ortak yaşam odaklı, doğadan öğrenmeyi benimseyen, yerel hafızanın aktarımını önemseyen bütüncül bir bakışın ürünü. “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” statüsünde bulunan bir alanda hayata geçecek olan Olivelo, kentsel dokunun doğayla sınır olmadan bağlanmasını amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda ekolojik dengeyi korumayı birinci öncelik yapan projede, kadim zeytin ağaçlarına kentin selamını getirerek pedallanabilecek.

Kırsal alanın, kent ile bütünlüklü bir ekolojik ağ oluşturmasını sağlamak istediklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, proje hakkında uluslararası hedeflerini ve koruma kapsamını şu sözlerle ifade etti:

“Bu proje sayesinde bir yandan şehrimizin Akdeniz havzasındaki en önemli kimliklerinden birini oluşturan zeytin üretim alanlarında güçlü bir koruma sağlarken, öte yandan bu alanın Avrupa Bisikletli Turizm Ağı, EuroVelo ile entegre edilmesini mümkün kılacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi; dağları, nehirleri, ovaları, deltaları, kadim üretim havzaları gibi milyarlarca canlının ahenk içindeki yaşam alanlarını savunma ve koruma mücadelesini, kendimizle beraber tüm varlıklar için önemli bir görev olarak addediyor.”

Başkan Soyer’in sözünü verdiği “35 Yaşayan Park”tan biri olan Olivelo Ekolojik Yaşam Parkı, Cittaslow metropol sürecinde İzmir’deki karbon salımını azaltmak ve doğa dostu ulaşım araçlarına teşvik etmek için de önemli bir rol oynuyor.

Yerel halkı ve toprağı tanıyarak bölgenin ruhunu kavramak, Olivelo projesinin yaşayan önceliklerinden. Projenin ağırlık merkezi de tam olarak bu anlayışta. Bölgeyi kendi haline bırakarak müdahale etmek ve bir şeylerin sıradan olmasını göze alarak ilerlemek… Çünkü doğaya yapılan her bir somut etki iz bırakır. Ve biz doğayı olduğu gibi, kendi halinde seviyoruz. Ekolojik denge sağlanırken tabiatı anlamak bu noktada büyük önem taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu bilinçle kent ve kırsal kesimi doğada birleştirmeyi, merkez ile çeper arasındaki kalın çizgileri inceltmeyi amaçlıyor.

Olivelo Ekolojik Yaşam Parkı, kapsamı ve amaçlarıyla tam bir İzmir projesi. İçinde doğayı, sevgiyi, özgürlüğü, üretimi, huzuru barındıran; 57 hektarlık saydam bir geçiş noktası.

Nedeni ise çok basit. Çünkü İzmir böyle bir şehir.

Okumaya devam et

Haberler

İZDENİZ’in Mavi Kıta’sı

Yayınlanma tarihi:

Artık İzmir’in bir deniz gazetesi var. Tabloid boy, üç ayda bir iskele ve vapurlarda İzmirlilerle buluşan; tamamen İZDENİZ bünyesinde hazırlanan, deniz kokan bir gazete.

Gazetenin adı, “Mavi Kıta”. Denizi çağrıştıran bir adla yayın hayatına “merhaba” diyen ilk sayı “Ocak-Şubat-Mart”, 2021 başında yayınlandı. İkinci sayı “Nisan-Mayıs-Haziran” geldi arkasından.

Mavi Kıta’nın sahibi şirketi temsilen genel müdür Ümit Yılmaz. Genel yayın danışmanı ise aynı zamanda İZDENİZ A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi olan ve geçmişinde gazetecilik-editörlük olan M. Ayhan Kara. Şirketin basın-halkla ilişkiler müdiresi Gözde Ulman ve ekibi de (Mert Dikmen-Aleyna Ardıç) derginin hazırlık ve dağıtım aksiyonu tarafında.

Mavi Kıta’nın başyazılarını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kaleme alıyor. İZDENİZ A.Ş. YK Başkanı O. Hakan Erşen, M. Ayhan Kara, İzmir Marina Danışmanı E. Dz. Alb. Mehmet Tunç, ünlü deniz ürünleri gurusu ve yazarı Süreyya Üzmez ve denizcilik alanında uzmanlaşan gazeteci-yazar Gökhan Karakaş Mavi Kıta’daki köşelerinde okurları birbirinden ilginç konularla buluşturuyor. Ayrıca her sayıda bir konuk yazarın köşe yazısı ve ünlü karikatürist Raşit Yakalı’nın karikatürleri de gazetede yer alıyor.

Mavi Kıta’nın her sayısında kapakta ve göbekte etraflıca işlenen bir “dosya konusu” yer alıyor. İlk sayının dosya konusu, seferlerine başlayan Uğur Mumcu Araba Vapuruydu. İkinci sayının dosya konusu ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TSKGV’dan kiraladığı, İZDENİZ A.Ş.’nin çalıştırdığı “İzmir Marina”.

Ağırlıklı olarak bütün yönleriyle İZDENİZ’i, Körfez’i, İzmir-deniz ilişkisini dünden bugüne tarihiyle konu alan haber ve yazıların yanında gazetede özgün röportajlar da yer alıyor. Kültür ve sanattan spora kadar geniş bir yelpazeye yer açan Mavi Kıta’nın son sayısında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in “İlk İki Yıl İzmir Marina ile Taçlandı” başlıklı başyazısı ile dosya konusunun yanında METRO A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev ile yapılan röportaj; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, İzmir Körfezinde İlk İmtiyaz, Dario Moreno 100 Yaşında ve Başkanları Buluşturan Su Zirvesi başlıkları öne çıkıyor.

Mavi Kıta, sadece iskele ve vapurlarda değil, tramvayda, metroda ve pek çok yerde karşınıza çıkabilir. Rastlarsanız katlayıp çantanıza koyun, evinize, işyerinize götürün. Sıkılmadan okuyacak, beğeneceksiniz.

Okumaya devam et

Haberler

İzmir’in Sağlık Çemberi Yayılıyor

Yayınlanma tarihi:

Evden çıkarken artık cüzdanlarımız ve anahtarlarımızla birlikte maskelerimizi de alarak çıkıyoruz. Son bir yıldır, milyonlarca insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgını nedeniyle yaşamlarımız çok kısıtlandı, gündelik hayat içerisinde birçok yeni ihtiyaç oluştu. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi ise bu süreçte önemi hayati bir hale gelen hijyen ihtiyacı.

Pandeminin ilk aylarında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hizmete sunulan Turuncu Çember uygulaması, yaşamlarımızın kısıtlandığı günlerde hijyen ihtiyacını karşılıyor. Uygulama en temel açıklamasıyla restoran, kafe veya turizm işletmelerinde, belirlenen uygun kriterlere dayanarak verilen Turuncu Çember sertifikasına dayanıyor. Bu sertifikayı alan işletmeler pandemi koşullarında gereken kriterlere göre denetleniyor. Denetim sadece mekanlarda değil, paket servisleri de kapsıyor. Böylece İzmir’de salgın nedeniyle endişe içerisinde geçirdiğimiz günlerde, gönül rahatlığıyla sosyalleşebileceğimiz bir alan ve yeme-içme için güvenli ortam yaratılıyor.

Turuncu Çember hijyen sertifikası uygulamasında sertifika almaya hak kazanan ilk havayolu firması SunExpress oldu.

İzmir’de turuncu çember sertifikası alan işletme sayısı her geçen gün artıyor. Sertifikaya katılım sağlayan son kurum ise bir restoran değil, Sun Express Havayolları oldu. Artık sadece güvenli şehir anlayışı içinde değil, sınırları İzmir dışına yayılan bir sağlık çemberi söz konusu. Yayılım tek hedef değil. Temel amaç ağa katılan işletmeler arasındaki denetimlerin artırılıp, İzmir genelinde kriterlerin içselleştiği genel bir hijyen bilinci oluşturmak. Böylelikle pandemi süresi sonrasında da toplumsal sağlık standardının yükseltilmesi bekleniyor.

Okumaya devam et

POPÜLER